Kalkulator OC AC w PZU


Po pierwsze: trochę się trzeba namęczyć aby znaleźć PZU kalkulator OC. Dlaczego? Na stronie głównej ani śladu informacji, gdzie jest ów kalkulator. Jednak kto szuka, ten w końcu znajduje. Przechodzimy do „Oblicz składkę OC”. Na początku pokazuje się nam wartościowa informacja co i jak trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do wykonania kalkulacji: musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, znać aktualny przebieg samochodu oraz wysokość zniżek od wcześniejszego ubezpieczyciela. Przy okazji warto wiedzieć, że jeżeli wartość naszego auta przekracza 300 000 złotych, nie jest ono zarejestrowane w Polsce lub stanowi samochód zastępczy – PZU nie ubezpieczy takiego pojazdu. Dobrze, że te warunki zostały podane na samym początku.

PZU kalkulator OC działa na zasadzie jajka-niespodzianki: na początek pojawia się jedno pytanie, gdy odpowiemy, pojawia się następne i następne. Brak możliwości oszacowania z góry ile będzie pytań lekko drażni, ale dla kogoś może to być także zaletą (dla tych co lubią stopniować napięcie). Standardowo padają pytania o datę pierwszej rejestracji, rodzaj samochodu czy rok produkcji. Jeżeli mamy problem z jakimś pytaniem np. o przebieg pojazdu, z prawej strony pojawia nam się podpowiedź: mały przycisk z białym znakiem zapytania na niebieskim tle. Podpowiedź przy pytaniu o przebieg mówi nam np. że powinniśmy podać przebieg auta z dokładnością do 500 km.

Kolejna uwaga, nieprzypadkowo pojawia się na samym początku informacja, żeby mieć przy sobie wszystkie dane w czasie wykonywania kalkulacji. Jeżeli przy pytaniu o przebieg odejdziemy na parę minut od komputera w celu znalezienia tej informacji, po powrocie możemy zastać komunikat „sesja wygasła”. Czyli zaczynamy wszystko od początku. Szykujmy się na przedstawienie dokładnych danych dotyczących stanu technicznego pojazdu, a więc na temat szczegółowego wyposażenia auta, jak również historii ewentualnych uszkodzeń. W pytaniu o stan wnętrza pojazdu (odpowiedzi do wyboru to „dobry” i „zły”) należy przeczytać wskazówkę by wiedzieć co przez dobry stan się rozumie. Unikniemy wtedy nieporozumień.

W kalkulatorze OC nie pada dużo pytań osobistych, a jedyne co trzeba zaznaczyć to kod pocztowy oraz rok urodzenia. Na zakończenie przepisujemy kod z obrazka i przechodzimy do wyników kalkulacji.

I widzimy całkiem poręczną tabelkę, w której możemy dostosować ofertę według potrzeb tj. czy preferujemy samo ubezpieczenie OC w PZU, a może w pakiecie z AC lub NNW. Jeżeli jesteśmy zainteresowani, wystarczy kliknąć dalej... i kupić ubezpieczenie OC.

Sam PZU kalkulator OC oceniam jako całkiem przyzwoity, choć pewne zmiany mogłyby uczynić go bardziej funkcjonalnym i przyjaznym dla potencjalnych klientów PZU.