Feature-img

Ubezpieczenia direct a tradycyjne


Tradycyjne ubezpieczenia możemy kupić za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego. Agent posiada zazwyczaj wiedzę na temat aktualnych ofert ubezpieczeń kilku ubezpieczycieli. W jego zasięgu są te ubezpieczenia OC i AC, z których oferentami ma podpisaną umowę albo z których pozyska największą prowizję. Samo zawarcie polisy wymaga poświęcenia czasu w trakcie spotkania, na którym poznamy oferty i wybierzemy najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Alternatywą dla agentów są ubezpieczenia direct. Cały proces, w którym docelowo stajemy się posiadaczem ubezpieczenia zaczyna się od wejścia na stronę internetową lub wykonaniem telefonu, a kończy się na odebraniu polisy od kuriera pocztowego. Ubezpieczenie direct to produkt, który z założenia ma nam zaoszczędzić czas i pozwolić poznać szerszą gamę produktów. Najważniejsze w nim jest jednak to, że powinno być tańsze. W trakcie zakupu direct pomijany jest agent, a więc i jego wynagrodzenie. Czy jest tak w praktyce? Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego warto korzystać z kalkulatora ubezpieczeń, by mieć pewność, że wybrane ubezpieczenie gwarantuje nam najniższą cenę. Szczególnie jeśli w grę wchodzą ubezpieczenia OC i AC.

Zawarcie umowy ubezpieczenia direct


Ubezpieczenia direct możemy traktować jako bezpośrednie zawarcie umowy ubezpieczenia. Klient kontaktuje się z ubezpieczycielem przez serwis internetowy lub telefon. W trakcie kontaktu przekazuje informacje o podmiocie ubezpieczenia, historii wykorzystania swoich polis, oraz otoczeniu wpływającemu na kwotę ubezpieczenia. Proces ten odbywa się za pomocą infolinii lub formularza kwotacyjnego. Odpowiedzialność za podawane informacje jest identyczna, jak u agenta. Płatność za pozyskane ubezpieczenie jest dokonywana przelewem albo w trakcie odbioru polisy. Polisa zostaje przesłana emailem bądź za pomocą kuriera. W pierwszym przypadku możemy ją szybko wydrukować i od razu używać. Takie polisy spełniają wszystkie prawne wymagania polskiego prawa i są traktowane na równi z tradycyjnymi przez organa kontroli.

Kalkulatory ubezpieczycieli direct


Firmy ubezpieczeniowe, które opierają się wyłącznie na modelu sprzedaży ubezpieczeń direct, nie dają możliwości porównywania swoich ofert internetowym kalkulatorom ubezpieczeń OC i AC. Dlatego proponujemy sprawdzić w nich składki samemu, lub wybrać jedno z wielu ubezpieczeń jakie można porównać w kalkulatorze OC. Poniżej krótki opis ubezpieczeń direct i odnośniki prowadzące do kalkulatora ubezpieczenia direct poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.


AXA Direct

AXA DIRECT rozpoczęła działalność w Polsce w listopadzie 2006 roku, oferując pełną gamę ubezpieczeń komunikacyjnych dla właścicieli samochodów: OC, AC, OC+AC, NNW, Assistance oraz szereg innowacji rzadko spotykanych na polskim rynku. Kalkulator ubezpieczeń AXA Direct jest jednym z najczytelniejszych narzędzi w klasie kalkulatorów ubezpieczeniowych na rynku Polskim. W kwietniu 2010 roku AXA Direct rozszerzyło ofertę o ubezpieczenia dla właścicieli motocykli, która zachowując kompleksowość oferty dla samochodów, została powiększona o elementy skierowane specjalnie do motocyklistów jak np.: transport motoru unieruchomionego w wyniku wypadku, samochód zastępczy czy ubezpieczenie wyposażenia dodatkowego (np. kufry, owiewki, alarmy) w tym także specjalistycznego ubioru kierującego.


Link4

Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń SA działa na polskim rynku od 2003 roku i była pierwszą firmą ubezpieczeniową, oferującą polskim kierowcom >ubezpieczenia komunikacyjne typu direct, czyli nowoczesny i wygodny sposób ubezpieczania samochodu przez telefon oraz Internet. Oferta, podejście do obsługi Klientów oraz silna kampania reklamowa spotkały się z uznaniem i dużym zainteresowaniem polskich kierowców, którzy chętnie kupowali ubezpieczenia direct Link4. Na początku Link4 oferowało jedynie podstawowe ubezpieczenia samochodu, obecnie nasza oferta obejmuje również: ubezpieczenia mieszkania, podróży. Od 15 czerwca 2009 r. Link4 należy w całości do RSA, który jest wiodącym ubezpieczycielem. Oferuje ubezpieczenia direct w 130 krajach na całym świecie.


Aviva

Grupa Aviva (dawniej Commercial Union) weszła do Polski od 1992 roku. Obecnie Aviva to sześć spółek, które w sumie tworzą jedną z największych instytucji finansowych w naszym kraju. Grupa Aviva posiada w Polsce ponad 3 miliony Klientów i zarządza aktywami o wartości przekraczającymi 50 miliardów PLN. Jedną z silniejszych pozycji Aviva zdobyła poprzez wejście z ofertą tanich polis OC i AC. Ubezpieczenia komunikacyjne Aviva Direct poza standardową ofertą ubezpieczeń auta posiadają w swoim zbiorze prodykty takie jak: Zielona Karta, ubezpieczenia szyb, ubezpieczenia ochrony prawnej.


Allianz Direct

Allianz Direct New Europe to międzynarodowa spółka Grupy Allianz, która prowadzi działalność w Polsce od 2006 roku. Obecnie oferuje produkty ubezpieczeniowe, a przede wszystkim ubezpieczenia direct: samochodowe, mieszkaniowe i podróżne w pięciu krajach - w Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji, w Czechach i w Rumunii. Allianz Direct zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń samochodowych online oraz udostepnia swoje kalkulatory z dużym podziałem produktowym, dzieląc je na: obowiązkowe OC, autocasco i pakiety oraz nowy produkt Start Casco.

Inne directy w Polsce


W Polsce można wymienić jeszcze inne firmy opierające swój model na systemie sprzedaży direct. W zasadzie każdy ubezpieczyciel obecnie proponuje pewien model pośredni w sprzedaży ubezpieczenia, a mianowicie formularz jak w towarzystwie direct, tylko bez podania kwotacji. Jak to działa dla Klienta? Podaje on dane jakie są potrzebne do kalkulacji polisy, a po tym czeka na kontakt agenta, który dopina transakcji sprzedaży ubezpieczenia.